LITECOIN

LITECOIN

Glassnode, kriptopara araştırma ve veri analiz şirketi. Zincir üzerindeki gelişmeleri takip ve analiz ederek son derece etkili çalışmalar üretiyor. Blokzincir üzerindeki verileri zekaya dönüştürüyor. Bu çalışmalardan biri de Bitcoin’in likidite sıkıntısı üzerine. Bitcoin’in arzı 21 milyon ile sınırlı ve para politikası şu ana kadar 18,7 milyon BTC’yi dolaşıma soktu. Bu veriler, Bitcoin’in hedeflenmiş toplam arzının yüzde 89’unun bugün dolaşımda olduğunu gösteriyor. Glassnode, Bitcoin kullanıcılarını üç grupta sınıflandırıyor: Yüksek derecede likit olanlar, likit olanlar ve likit olmayanlar. Her ne kadar 18,6 milyon BTC dolaşımdaymış gibi görünse de pratikte durum çok farklı. Glassnode, özel anahtarını kaybettiği için cüzdanına erişemeyenlere ait 3 milyon BTC (dolaşımdaki BTC’lerin yaklaşık yüzde 16’sı) olduğunu tahmin ediyor. Erişilemeyen BTC’lerin dolaşıma girme şansı yok. Ayrıca BTC’nin “ödeme aracı olma” özelliğinden çok “tasarruf aracı” olma özelliği her geçen gün daha da güçleniyor. Bitcoin sahipleri “HODL” olarak bilinen “al ve yat” stratejisiyle hareket ederek Bitcoin’i uzun vadeli bir yatırım aracı olarak değerlendiriyor. Bu doğrultuda da, sahip oldukları BTC’leri borsalardaki cüzdanlarında tutmak yerine şahsi cüzdanlarına çekiyorlar. Zincir üzerinde yapılan likidite çalışması dolaşımdaki 18,7 milyon BTC için şu sonucu çıkarıyor:

1.    Likit olmayan BTC sayısı 14,5 milyon
2.    Likit olan BTC sayısı 1,2 milyon
3.    Yüksek likiditeye sahip BTC sayısı 3 milyon

Tüm bunları birlikte değerlendirdiğimizde dolaşımdaki Bitcoin’in yüzde 78’inin likit olmadığına işaret ediyor. Üstelik genel eğilim likit olmayan BTC payını artıracak şekilde ilerliyor. BTC için her geçen gün yeni kurumsal taleplerin geldiğini düşünürsek likidite sorunun iyileşmek yerine derinleşeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Bu bizi nereye getiriyor? Bitcoin’e benzer mimariya sahip olan kriptoparaların önümüzdeki dönemde parlayabileceğine… Bunlara hem Blokzincir 1.0 dünyasını temsil eden yaşlı kriptoparalar dahil hem de Blokzincir 2.0 dünyasının yüksek güvenliğe sahip yeni nesil kriptoparaları da. Birinci grupta Bitcoin Cash ve Litecoin gibiler yer alıyor ki dünyanın en büyük kriptopara yatırım ortaklığı Grayscale her ikisi için de “tek kriptoparadan oluşan” fon oluşturmuş durumda.  Grayscale’in kurumsal yatırımcılara kriptoparalara zahmetsiz yatırım imkanı sunduğunu hatırlatalım. İkinci grupta ise Algorand gibi yeni nesil temsilcileri var. Önceki yazılarımda hem genç Algorand’ın hem de yaşlı Bitcoin Cash’in temel analizini yapmıştım. Bugün de biraz Litecoin’e dokunmak istiyorum. 

Bitcoin ve Litecoin bugün 9.000’den fazla kriptoparanın (token ya da coin) bulunduğu blokzincir evreninin en yaşlı kriptoparaları olarak nitelendirilebilir. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i 2009’da Charlie Lee’nin Litecoin’i ise 2011 yılında hayatımıza girdi. Her ikisinin kayıt defterinde de güvenliği yüksek kılan “iş ispatı/proof of work” algoritması kullanılıyor. Bitcoin 100 milyona bölünmüştür. Her birine satoshi denir. Yani 100.000.000 satoshi, 1 BTC eder. Litecoin de 100 milyona bölünmüştür. Her birine litoshi denir. Yani 100.000.000 litoshi, 1 LTC eder. Bitcoin blokzincirinde sayfalar 10 dakikada kapanırken Litecoin’de bu süre 2,5 dakikadır. Litecoin, bu özelliği ile Bitcoin’den daha hızlı değer transferi olanağı sunar. Litecoin’in de arzı Bitcoin’de olduğu gibi sınırlıdır ancak Litecoin’in para politikasında hedeflenmiş toplam arz Bitcoin’den biraz daha yüksek ve 84 milyon düzeyinde. 11,1 milyar dolar piyasa değeri (dolaşımdaki coin sayısı ile coin fiyatının çarpılmasıyla elde edilir) ile kriptopara dünyasında sekizinci sırada yer alıyor. Litecoin’in piyasa hakimiyeti ise (piyasa değerinin toplam kriptopara piyasa değeri içindeki payı - “dominance” olarak bilinir) yüzde 1 düzeyinde. 

Litecoin’in kullandığı Hash fonksiyonu Bitcoin’de kullanılan SHA256’dan biraz farklı. Litecoin’de uygulanan Scrypt fonksiyonu saniyede daha fazla hash üretilmesine olanak sağladığı için kayıt tutucuların (ki Litecoin’de bunlara madenci diyebiliriz) işini bir nebze kolaylaştırıyor. Litecoin’de işlem komisyonlarının göreli olarak düşük olması ve değer transferlerinin de Bitcoin’e kıyasla çok daha hızlı gerçekleşiyor olması yüksek güvenlikli zincirlere öncelik veren kurumsal yatırımcılar için cazibe oluşturuyor.  Litecoin’in değer önermesi perakendede ve mikro ödemelerde kullanılabilen bir “değişim aracı” olmak üzerine kuruludur. Birincil amacı “tasarruf aracı” olmak değildir. Kriptopara dünyasında Bitcoin “dijital altın” Litecoin de “dijital gümüş” olarak anılır. Bitcoin’deki likidite sorunlarının artması yüksek güvenlik sunan arzı sınırlı Blokzincir 1.0 ve Blokzincir 2.0 kriptoparalara olan ilgilinin artmasına yol açabilir. Litecoin de bu açıdan ilk grupta yer alanlardan. 
(burada paylaşılan bilgiler ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir, yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır)
 

Erkin Şahinöz
ErkinŞahinöz Akademi Kurucusu

Önceki BlogKRİPTO PARA TEMEL ANALİZİ 2
Sonraki BlogBLOKZINCIR 2.0 ve ETHEREUM
Yorumlar (0)
Yorum Yap