Okan Günay

Okan Günay

1975’te Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da Özel Kalamış Lisesi’ nde tamamladı. 1996 senesine kadar Almanya Stuttgart’ da University of Maryland de psikoloji okudu. 1998’de Oregon Üniversitesi psikoloji bölümünü bitirdikten sonra New York da düzenlenen 1 haftalık “Personal Thinking Patterns” çalışma grubuna katıldı. İlerleyen yıllarda yüksek lisans tezinde, “Kişisel Düşünme Modelleri” ile evlilik ilişkileri arasındaki bağlantıları araştırdı. Bu yıllarda okuduğu “Tibetan Book of Living and Dying” kitabı ile birlikte Nepal ve Tibet’e ruh, zihin ve beden ilişkisi üzerine araştırma yapmaya gitti.  

Ülkesine döndükten sonra yüksek lisans çalışmalarına başladı ve 1999 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden Aile ve Çift Terapileri eğitimi aldı. 1999 Ağustos depremi sonrasında Travma Sonrası Stres Bozuklukları çalışmalarına katılarak İzmit’ te depremzedelerle grup çalışmaları düzenledi.  2000’de Marmara Üniversitesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler bölümü yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisansın tez aşamasında Şen Çocuk Yuvası’nda yardımcı psikolog olarak çocuk gelişimi üzerine programlar düzenledi. 2000-2002 senelerinde Işıklar Askeri Lisesi’ nde askeri birlik psikoloğu olarak askerlik hizmetini bitirdi.  

AURA Psikoterapi ve Eğitim Merkezi’nde aile ve bireysel terapist olarak çalıştı. Sanatla Tedavi, Eğitimci Eğitimi çalışmalarına katıldı. Varoluşçu Aile Terapisi Eğitimi aldı. Yankı Yazgan ile sinir bilim çalışma gruplarına katıldı. Klinik Psikolog Nevin Eracar ile birlikte okullarda aileler, öğretmenler ve öğrencilere yönelik yaratıcı drama ve eğitim çalışmaları düzenledi, psikodrama grup çalışmalarına katıldı. Birçok kamu kurum ve kuruluşlarında, özel şirketlerde ve eğitim kurumlarında grup çalışmaları yürüttü. Bunlardan bazıları: 

- Okullarda eğitimci eğitimleri 
- Motivasyonel grup çalışmaları 
- Sanatla tedavi çalışmaları ve kurumsal memnuniyet 
- KDM (Kişisel Düşünme Modelleri) çalışmaları 

2003-2004 senelerinde Dr. Nevin Eracar ile TRT İstanbul Radyosu’ nda yetişkinlere yönelik psikolojik konuların ele alındığı “Konuşa Konuşa” ve Radyo Kozmos’da da “Çocuklarla Baş Başa” adlı çocuklara yönelik yaratıcılık temalı sohbet programları sundu.  

2006 senesine kadar 4 sene Yeditepe Üniversitesi' nde psikolog olarak öğrenci ve eğitimcilerle çalıştı. Öğrencilere yönelik grup çalışmaları yürüttü. Psk. Zerrin Dölgen Hanım rehberliğinde 2002-2005 senelerinde iki buçuk yıla yayılan toplam 240 saatlik analitik, psikodinamik yönelimli psikoterapi ve sonrasında da süpervizyon sürecinden geçti. Genç ve yetişkin psikoterapisti, çift ve evlilik psikoterapisti ve eğitimci olarak klinik çalışmaları 2002 senesinden bu yana sürmektedir. Yoğunlukta gördüğü bazı klinik çalışmaları: 

- Depresyon ve panik atak 
- Yaygın anksiyete bozukluğu 
- Obsesyon, dikkat dağınıklığı 
- Ergenlikte kimlik bocalamaları 
- Psikosomatik rahatsızlıklar 
- İlişki ve cinsellik problemleridir. 

Özetle duygu, düşünce, davranış ve dürtü bozukluklarının dengelenmesi üzerinde çalışmaktadır. Kendi tabiriyle “Düşünce İdmanları” adı altında herkese açık olan etkileşim grup çalışmalarını cuma günleri saat 14.30-16.30 arasında yürütmektedir.