YALIN ÜRETİM CHECK-UP

YALIN ÜRETİM CHECK-UP

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Ford üretim sistemini yerinde inceleyen Taiichi Ohno’nun 
Toyota fabrikası üretim süreçlerine kazandırdığı farklı bakış açılarının uygulaması neticesinde yalın yönetim felsefesi şekillenmeye başlamıştır. Toyota Motor Şirketi Başkanı Fujio Cho durumu şöyle özetler;

“Toyota tarzının kilit noktası ve Toyota’yı öne çıkaran şey, herhangi belli bir unsur değildir. Önemli olan bütün unsurları bir sistem halinde bir arada tutmak ve her gün tutarlı bir şekilde yaşama geçirmektir.”

Yalın üretim; hata payını, maliyeti, stok sayısını ve fire sayısını en aza indirmeyi amaçlarken müşteri memnuniyetini maksimum düzeye çıkarmaya çalışır. Yalın üretim, arınma temeline sahiptir; fazla olan her şeyden arınarak mümkün olan en yalın şekilde yola devam etmeyi amaçlar. Sıfır hata, sıfır stok ve esnek üretimi esas alan yalın üretim felsefesi, endüstrinin de dönüm noktalarından birisi olmuştur. 

Yalın liderlik ise özellikle 4. Endüstri devriminden sonra, Toyota liderlik anlayışını temel alan bir felsefe ile her geçen gün değer kazanmaya devam etmektedir. Birey ve ekip performansını profesyonel bakış açısı ile kurgulayan yalın liderler yeni dönem üretim modelinin olmazsa olmaz oyuncuları haline gelmektedir.   

Yalın Lider Kimdir?

Yalın liderin kim olduğunu bulmak için labirent boyunca cevaplanması gereken bazı sorularla karışlamaktayız. 
-    Yalın, bir şirket için ne anlama geliyor?
-    Her şirketin bir yalın uzmanı var mı?
-    Yalın uzman ne anlama geliyor?

Bu soruları cevaplayabilmek için öncesinde iki farklı konuya ışık tutmak önemli; 
1.    Yalın uzman tüm yalın yöntem ve araçlarda bilgi ve becerilere sahip mi? 
2.    Yalın uzman işi yalın hale dönüştürebilecek kabiliyet ve yetkinliğe sahip mi? 

Yalın uzmanlık, yıllarca süren uygulamalı çalışmanın sonucunda elde edilen bir başarıdır. Yalın liderler hayatları boyunca strateji ve fikir geliştirme konusunda öğrenme sürecini asla tamamlamaz ve her gün işletmeye yeni bir açı kazandırmak için çalışır.

Yalın üretim ve yönetim uzmanı, temel bilgilerin ışığında müşteri, çalışan, yan sanayi, yatırımcı ve genel topluluk üzerindeki etkiyi yönetebilmeli ve değişimi gerçekleştirebilmeli. Yani bu değişken matris içinde sürdürülebilir bir değişimin lideri olmayı başarabilmeli.

Gemba Walk

Gemba, kelime anlamı olarak “git ve gör” anlamına gelmektedir. Yalın yönetim modelinde Gemba Walk, sürecin içinde olan yalın liderin sıkça detaylara geri dönerek iyileştirmeler yapması anlamında kullanılmaktadır. Gemba Walk’un amacı sonuçları gözden geçirmek veya yüzeysel yorum yapmak değil, değer akışını ve sorunlarını anlayabilmektir.

Bazı yalın yöntem ve araçların bilinmesi, küçük ve yerel iyileştirmeler yapmak için yardımcı olabilir ancak üretkenliği ve kaliteyi önemli ölçüde iyileştirmek, teslim sürelerini, duruş zamanlarını, arıza süreçlerini, iç transfer sürelerini ve maliyeti azaltmak, işçilerin yaratıcılıkları ile ilgilenip onları sürekli eğitmek derin bir deneyime sahip olmayı gerektirir.
“Bilgiyi bilebiliriz ama bunu beceriye çevirmek için yoğun çaba harcamalıyız.” 
Yalın deneyimde öğrenme süreci sonlanmaz. Yalın liderler bilgi ve deneyimlerini artırdıkça kocaman bir dünyanın içinde ne kadar küçük bir yerde olduklarını görür ve daha fazla şey öğrenmek için o dünyanın derin sularına dalmaya çalışırlar. Yalın olmak ilgi çekmek, yükselmek anlamında değil daha çok alçakgönüllü bir deneyim sahibi olmaktan gelir. Yalın daha çok düşünme, zihniyet, felsefe ve önyargıların üstesinden gelmekle ilgilidir. Ülkemizde buna ek olarak sosyoloji de önem kazanır. Bu bağlamda uzman olmak, merak ve öğrenmeye hiç bitmeyen bir özveri ile bağlanmaktır.
Uzmanlık Nedir?
1.    7 + 5 = ? 
2.    ? + ? = 12
Uzmanlık birinci problemin sonucuna ulaşmak değil, ikinci problemin sonucuna 24 değişik versiyonla ulaşmaktır. İkinci sorunun cevabına ulaşmanın çeşitli yolları ancak hayat boyu öğrenci kalmak ile bulunabilir.

Akademi; dışarıdan bir göz ile şirketin süreçlerindeki darboğazları incelemek ve deneyimli kadrosu ile bunlara kalıcı çözümler geliştirmektedir. Bu gelişim; müşteri, çalışan, yan sanayi, işveren ve profesyoneller üzerinde uygulanacaktır.

LEAN / YALIN
o    Üretim Süresi / Takt Time
o    Standart Üretim 
o    Sorun Kaynağı Çözümü
o    Hat Dengeleme / Heijunka
o    Otonomasyon  / Jidoka
o    Tam zamanında Üretim / JIT
o    Başlama süresi / SMED
o    Kanban
o    8 Kayıp Analizi / 8 Wastes
o    Göz Kontrol / Gemba
o    Yönetici Davranışları 
 

Önceki BlogSHERLOCK GİBİ DÜŞÜNMEK
Sonraki BlogYALIN YAŞAM SİGORTASI POKA-YOKE
Yorumlar (0)
Yorum Yap