Pınar Kabil

Pınar Kabil

HAYATA KARŞI FELSEFESİ

Dünyaya geliş amacı sorulduğunda, “sanırım insan mühendisliği” diyor. Önce İnsan yetiştirilmeli, ötesini o insan inşa edecek zaten… Benim hedefim ve herkesin olmasını istediğim hedef; öncelikle bedenen ve ruhen mutlu ve sağlıklı sonra vicdanlı, iradeli, karar vermeyi becerebilen, özgüven sahibi olabilmek. Global dillere hakim hem konuşabilen hem düşünebilen hem de espri yapabilen, dijitalleşme sürecini tamamlamış, hep update kendinin son versiyonunu indiren, geniş bir çevreye değil, samimi bir çevreye sahip olup networküne sahip çıkabilmek.

İnançlı, hür ve merhametli, tabiri caiz ise karıncayı bile incitmeyen ancak incinecek bir durum karşısında kaya gibi sağlam durabilmek. Akademik yeterli, yaptığı işten heyecan duyan, ancak heyecanlanıp yapacaklarını unutmayan, “ben” değil “biz” dilini kullanmayı tercih eden, gerektiğinde avazı çıktığı kadar ağlayabilmek.

En nihayetinde başarmayı başarabilen, tuttuğunu koparan, ilham veren, doğru belirlediği hedeflerinin peşinde koşan ve yakalayan, yol açan birey olmak ve bireyler yetiştirmek.
Gerisi teferruat…

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik&Network Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Tüm öğrencilik sürecini, dna’sında kodlanmış olarak doğduğu Matematik aşkı ile ders vererek geçirdi. Üniversite yıllarında aileye yük olmamak adına çalışmak zorundaydı ve ilk startupını kurdu. Featurist bir yaklaşımla geleceğin «nevigasyon projesi» olacağından habersiz, ilk Nakile Otomasyon Programı yazılımını yaptı ve sattı. Yaşı on yedi olduğu ve elim bir kazada ortağının hayatını kaybetmesi sonucu projeyi bıraktı ve profesyonel çalışma hayatına Armada Bilgisayar’da Satış Temsilcisi ve Network mühendisliği olarak başladı.

Akabinde Arena Bilgisayar’dan bir transfer teklifi aldı. Arena bugüne kadar satışını hiç yapmadığı Network ürünlerinin departmanını kurmak istiyordu. Bu departmanı kurucusu ve yöneticisi görevini daha 28 yaşındayken üstlendi. Bu görev sırasında satılacak ürünlerin marka seçini, distribütörlük anlaşmaları, SAP’da ürün kod algoritmalarının oluşumu b2b sitesindeki satılabilirliğinin oluşumu gibi birçok lojistik görevleri yönetti. Ayrıca departmanda çalışacak ürün yönetimi ve satış kadroları işe alım süreçlerini yönetmek ve tüm raporlamayı üst yönetim ile paylaşmak gibi çok geniş bir sorumluluk ağını yönetti.

Network ürünlerinin satışının PC ve çevre birimlerinin satış stratejileri gibi box-moving şeklinde değil de daha uzun süreçlerde gerçekleşebileceğini, knowhow ‘ın değerli olduğunu ve projenin teknik anlamda desteklenmesi gerektiğini, bu kavramlara alışık olmayan Arena yönetimi ile savaşarak ikna etmeye çalıştı. Fakat başarılı olamadı. Arena yeni bir karar ile Network Depatmanını küçültme ve herhangi bir ürün yönetimi departmanına çevirme kararı alınca işten ayrıldı ve kendi işini kurmaya karar verdi.

2002 yılında Erete Bilgi Sistemleri şirketini Taywanlı bir arkadaşı ve iki de Türk arkadaşıyla birlikte kurdu. Birikimlerini ve tecrübelerini birleştirdiği ekip arkadaşları ile kurucusu olduğu şirkette Güvenlik Sistemleri ve Network konusunda projeler yönetti. Distribütörlüğünü yaptığı ürünlerin yurtdışı lojistiğini yaptığı kurumda, tüm kanal yapısının oluşturulması ve canlı tutulması konularını yönetti. Türkiye’de dağınık olarak yer alan ara toptancılar, çözüm otakları ve diğer bayiler şeklinde kategorize edip yönettiği 600 ‘ün üzerinde firmayı yılda en az bir defa ziyaret etti. Bizzat pazarlama faaliyetlerini yönettiği, fuar, seminer ve eğitim aktivitelerinde, üretici, distribütör ve çözüm ortaklarını bir araya getirerek proje ve iş geliştirme süreçlerine katkıda bulundu.

Eğitim vermek ve insan yetiştirmek konusunda katma da değer işler yaptı yapıyor, gelecekte de yapacak. Topluma veri üretici çiftçi de lazım, veriyi işleyen fabrika da. Veriyi yorumlayan lider olmak onun en sevdiği işlerden biri.

25 yıllık çalışma hayatı boyunca, çalıştığı Armada, Arena ve Lande ve Erete adına, ülkenin 42 ilinde Yapısal Kablolama ve Networking eğitimleri veren birkaç kadın mühendis eğitmenlerden biri oldu.
2019 yılında tek kadın üye olarak TIBIDER (Türkiye Bilişim Sektör Derneği) Yönetim kuruluna seçildi, yakaladığı bu fırsat ile birikimlerini paylaşabileceği birçok bilişim platformlarda konuşmacı oldu.

Yeteneği olan insan etkileme ve ikna gücünü güçlendirmek ve bilgi birikimini forma sokmak için ICF onaylı Danışman ve Eğitmenlik programını, sektörün lider kuruluşlarından biri olan MasterCamp akademiden alarak tamamladı. Mezuniyet projesi «Kuşaklar Arası Dijital Köprüler» adlı sunumuyla bugünün yönetim kademesinde olan X kuşağının, yeni jenerasyon Y ve Z kuşağı arasındaki farklılıkları ve anlaşabilme yollarının altını çizdi. Yeni yönetim şeklinin lider olmak ve yol açıcı , ilham verici olmak olduğunun, bunu yapabilme kriterlerinin başında tutku ile sevdiği ortamda sevdiği görevi alan Y ve Z kuşağı gençlerin, dijital anlayışına benzeşmek ve ortak dijital dil kullanmak olduğunun farkındalığına vurgu yaptı.

SOSYAL SORUMLULUK

Çok küçük yaştan beri çevresine duyarlılığı ve insana verdiği önem ile tanındı. Yüzlerce kişi yetiştirdi. Sektör içerisinde vermiş olduğu eğitimler ile birçok kişi ve kuruluşa yol açıp koşmalarını sağladı. Ayrıca Matematik dersine olan aşkı hiç bitmeden devam ettiği için her yıl profesyonel olarak üniversite giriş sınavına hazırlanan ve özel ders almaya ihtiyacı olup imkanı olmayan gençlere ücretsiz ders verdi. Türkiye’nin önemli derneklerinden biri olan Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na üye oldu ve Çocuk Esirgeme kurumlarında geçlere matematik dersi verdi. Ayrıca onların toplumda yer edinmeleri ve sosyal statülerinin oluşumu aşamalarında, yol açıcı ve ilham verici motivasyon, inanç, özgüven destekleyici mini seminerler düzenledi, yardımsever işveren arkadaşları ile onları bir araya getirdi.