TEDARİK ZİNCİRİ VE ŞİRKETLERİN GEN HARİTASI

TEDARİK ZİNCİRİ VE ŞİRKETLERİN GEN HARİTASI

AMAÇ

Yıl 1979.
Chrysler batmak üzere. Amerikan hükümeti firmayı parçalayıp diğer üreticilere satmayı planlarken Chrysler, Lee Lacocca ile anlaşma yapar. Ford bünyesindeyken efsaneleşen Lee Lacocca, kariyerinin son senelerini tamamen batmış bir şirketi kurtarmak için riske atar.

İlk yıl için kendisine sembolik olarak 1 dolar maaş ister. Ancak birkaç yıl içinde piyasada en yüksek paketi alan yönetici olur. Lacocca’nın izlediği yolu kısaca aktaralım:
Chrysler’ın finansal tabloları kredi alabilecek durumda değildi. Lacocca, önce bir iş planı hazırladı. Planı Amerikan Kongresi’ne sundu ve Kongre’yi Chrysler’in Amerika için vazgeçilmez olduğuna ikna etti. Şirketi küçülttü, üretilen malın maliyeti dışındaki tüm gider kalemlerini asgari düzeye indirdi, tedarik zincirini yeniden tasarladı. ‘Just in time/tam zamanında’ sistemini kurdu, stok seviyesini neredeyse günlük düzeye indirdi, sendikalarla anlaşma yaptı, çalışan sayısını azalttı, ihtiyacı olan parayı buldu. 

Chrysler’ın reklamlarına kendi çıktı, ‘daha iyisini bulursanız alınız’ sloganıyla rakiplerine meydan okudu. Araç nakliyesini trenler için tasarladığı özel vagonlarla maksimum düzeye taşıdı ve o yılı başabaş noktasında bitirdi. Ertesi yıl Chrysler kar etmeye başladı. 1992 yılında Jeep Grand Cherokee hiçbir fuarda sergilenmeden fabrika bandından direkt çıkarıldı ve Jefferson caddesinden ilerleyerek Detroit Auto Show binasının merdivenlerini de çıkarak basın karşısındaki yerini aldı.
Jeep Cherokee o yıl satılan en iyi SUV olarak tarihe geçti. Lee Lacocca, kariyerini, yedi yıl vadeli aldığı borcu dört yılda bitirerek ve Jeep Cherokee tanıtımını yaparak bitirdi. 

Yeni bir ‘Lee Iacocca’ hikayesi yazmaya hazır mısınız?
Depolarımızda park etmiş paranın hesabını biliyor muyuz ve bunun getirdiği finansal yükten haberimiz var mı? Tedarik zincirinde ne kadar dijitalleştik ve projelerimiz için yan sanayi yönetimini ne kadar iyi yapabiliyoruz?

Ürün değişimlerinde işletme içi stok seviyesinden haberdar mıyız? Ürün çıkışları günlük üretime göre mi yapılıyor? Yoksa aylık planlama mı hedef alınıyor?

İşletmeler neden atıl stok seviyelerini kontrol edemiyor? Depolarımızda kaç günlük stok var?
Bu soruların cevapları “ne” üreteceğimizde değil, “nasıl” üreteceğimizde saklı. Nasıl üreteceğiz? Geleceğinize ışık tutacak asıl yanıt burada.  

İÇERİK
•    Kerietsu 
•    Just in time – Tam zamanında üretim
•    Kanban sistemi ve stok yönetimi
•    Stok seviyesi ile maliyet düşürme
•    Üretim sahasında sıfır stok
•    Stok yönetim uygulaması
•    Fazla üretimi engelleme
•    Yalın envanter- Lean inventory
•    FIFO
•    Güvenli stok seviyesi (SSD)